Gezi

05/01/2019    Comment off


Ülkemizin en temiz havasına sahip, tarihi geçmişi çok eski yıllara dayanan, kültürü ve samimi insanları ile ön plana çıkan, tabii güzellikleri ile eşine az rastlanır bir coğrafyaya sahip, her damak tadına hitap edebilen, sohbetlerin ve toplantıların vazgeçilmez içeceği olan çayın ve yağmurun başkenti Rize, yayla turizmi ile ön plana çıkmaktadır.
Her bir yanı güzelliklerle dolu ülkemizin birçok güzelliğinin bir arada sunulduğu nadir yerlerden biridir Rize.
Hem yaz, hem de kış turizmi için uygun bir yapısı bulunan Rize, yerli ve yabancı turistlerin son dönemdeki uğrak merkezlerinden biri haline gelmiştir. Sofralardaki et kavurmasının “Rize kavurması” adıyla sanat eserine dönüşmesinden sonra; herkesin sırdaşı, dert ve sevinç ortağı olan -olmazsa olmazımız- “Rize çayını” yudumlayanlar, Rize’den unutulmaz hatırlarla ayrılmaktadırlar.
Kongre için davet ettiğimiz siz değerli bilim insanları ve öğrencilerimize de ömürleri boyunca unutamayacakları bir Rize hatırası bırakmak için, deryadan bir damla misali, bir günlük kısa birkaç gezi rotası tertip ettik.

1.Rota: Rize/Merkez’den; Çamlıhemşin, Ayder Yaylası, Galler Düzü, Kavron Yaylası

2.Rota: Rize Merkez: Rize Kalesi, Ziraat Botanik Çay Bahçesi, Dağbaşı, Kıble Dağı

3.Rota: Rize/Merkez’den; Çamlıhemşin, Şenyuva Köyü (Çinçiva), Zilkale, Palovit Şelalesi, Ayder Yaylası

4.Rota: Rize/Merkez’den; Sarp Sınır Kapısı-Gürcistan Giriş,  Aydınlık Yol – Aziz Andrew Heykeli, Gönye – Apsaros Kalesi (Panoramik), Acara Tarihi & Etnografya Müzesi, Meryem Ana kilisesi (Katedral), Botanik Parkı, Liman, Türk Sokağı – Batumi Orta Camii, Piazza Meydani  – Yunan Kilisesi, Avrupa Meydani -Medea Heykeli, Tiyatro Meydanı – Poseidon Heykeli, Batum Bulvarı; Nikah Salonu, Akropol, İskele, Alfabetik Kule, Osmanlı Deniz Feneri, Ali&Nino Sevgi Heykeli, Dönme Dolap – Teleferik, Su, Ses, Işık Ve Lazer Gösteriler

(Havanın durumuna ve yaylaya ulaşım imkânına göre bu rota revize edilebilecektir.)